Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana Sayfa GÜNDEM Haftalık Tematik Denetimler Kapsamında İşletmelere Yönelik Denetimler Yapıldı

Haftalık Tematik Denetimler Kapsamında İşletmelere Yönelik Denetimler Yapıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen Haftalık Tematik Denetimler kapsamında Vali Mehmet Alpaslan Işık, işletmelere yönelik denetimler gerçekleştirdi.

Dinamik Denetim Modelinin hayata geçirilmesiyle birlikte Kontrollü Normalleşme dönemine sağlıklı bir şekilde geçiş yapılabilmesi amacıyla gerçekleştirilen haftalık tematik denetimler çerçevesinde Vali Işık, Cumartesi günleri kurulan Cumartesi pazarından başlayarak İsmet Paşa Caddesi, Aktekke Meydanı civarında ve 1. İstasyon Caddesinde faaliyet gösteren restoran, lokanta, kafeterya, pastane, kahvehane, kıraathane gibi işletmeleri ziyaret ederek denetimlerde bulundu.

81 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen denetimler kapsamında Vali Mehmet Alpaslan Işık, denetimlerde bulunduğu işletme sahiplerine fiziki mesafenin korunması, maske kullanımı ve temizlik konularının yanı sıra işletmelerdeki masa düzeninin kurallara uygun bir şekilde yerleştirilmesi hususlarında uyarılarda bulunarak uzun zamandır kapalı olan fakat geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başlayan işletmelerimizin yeniden kapanmaması için alınan önlem ve tedbirlere harfiyen uymalarının önemli olduğunu söyledi.

İlimiz bazında yumuşatılan tedbirlerden dolayı salgının boyutuyla yeni olumsuzlukların yaşanmaması amacıyla gerçekleştirilen denetimler sırasında vatandaşlara da uyarılarda bulunan Vali Işık, kuralların ihmal ve ihlal edilmesi durumunda vaka sayısındaki yükselişin hem işletme sahipleri hem de vatandaşların günlük yaşamı açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

Vali Işık, son günlerde ilimizde ve ülkemizde yaşanan vaka sayısındaki yükselişin endişe verici olduğuna dikkat çekerek kontrollü normalleşme dönemine bir an evvel sağlıklı bir şekilde geçilebilmesi ve yüksek risk grubunda yer alan ilimizin turuncu olan konumunu mavi renge dönüştürebilmek için işletme sahipleri ve vatandaşlarımızın kurallara ve tedbirlere uygun hareket etmelerini ve bu konuda destek olmalarını istiyoruz dedi.

İlimizin kritik bir noktada olduğunu söyleyen Vali Mehmet Alpaslan Işık, İçişleri Bakanlığının yayınlandığı genelge doğrultusunda bir an önce kontrollü normalleşme dönemine geçişin sağlanması ve sürdürülebilirliğin devamı açısından denetim faaliyetlerinin tematik bir şekilde 7/24 esasına göre süreklilik taşıyacak şeklinde uygulanacağı ve bu kapsamda tüm alanların denetleneceğini ifade etti.

Denetimlerini daha sonra Konya yolu üzerinde faaliyet gösteren Karaman Park AVM ile sürdüren Vali Işık, işletme sahiplerinden içişleri bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda işletmenin alınan önlem ve kuralların uygulanması ve takip edilmesi noktasında işletme sahiplerinden bilgiler aldı.

Vali Işık, gerçekleştirilen haftalık tematik denetimler sırasında Covid-19 ile mücadelede alınan tedbir ve önlemlere uygun hareket eden işletme sahiplerine de teşekkür ederek üzerinde “Bu İşletme Koronavirüs (Covid-19) Tedbirleri kapsamında Güvenlidir” yazılı flama hediye etti.

Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın işletmelere yönelik gerçekleştirdiği denetimlere Vali Yardımcısı Mustafa Kamuran Ballı da eşlik etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments