Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana Sayfa GÜNDEM Karman`da Online Terapi

Karman`da Online Terapi

Kaygı, bireyin hayatının belirli dönemlerinde yaşadığı evrensel bir duygu ve deneyimdir. Genel olarak bireyin kendisini güvensiz hissettiği durumlar karşısında gösterdiği bu tepki, geleceğe yönelik endişe, kararsızlık, karmaşa, korku, kötümserlik ve umutsuzluk duygularını ifade etmekte, dolayısıyla da bireyin yaşamda başarısız olmasına neden olmaktadır.

☘️Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanabilir.Sınav kaygısının duygusal, fizyolojik ve psikolojik boyutları bulunmaktadır. Sınav kaygısının fizyolojik belirtileri huzursuzluk, endişe, tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, taşikardi, titreme, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, terleme, uyku düzeninde bozukluklar, karın ağrıları vs. bedensel yakınmalar, dikkat ve konsantrasyonda bozulma, kendine güvende azalma, yetersiz ve değersiz görme olarak sıralanabilir. Sınav kaygısı; öğrencilerin akademik başarısını düşüren, eğitimlerine ara vermesine neden olan, potansiyellerini tam anlamıyla ortaya koymalarını engelleyen, yaşantısal ve mesleki kararlarını olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur.

☘️Stres yönetiminde kişi gerilim yaratan durumlarla başaçıkmak  için şunları yapabilir:

▫️Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmeli
▫️Ortaya çıkan problemlerle başaçıkmak için sorumluluk almalı.
▫️Nefes teknikleri uygulamak,
▫️Düzenli olarak spor veya kısa süreli egzersizler yapmak
▫️Yaşamın güçlükleri ile mücadele etmek için yeteneklerine güvenmeli
▫️Gerçekten doğru bir biçimde durumu değerlendirme, ihtiyaç duyulan yardımı alma, iyi bir plan düşünme, daha sonra da birçok alternatif yaklaşımları dikkate almalı
▫️Etkili bir biçimde planı uygulama, iyimser olarak gelecekte herhangi bir problemle yüzleşebilmek için kendini yetiştirme.

Bunların dışında yine de sınavla ilgili kaygı durumu devam ediyorsa bir uzmandan destek almanın faydalı  olacağı bilinmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments