Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana Sayfa GÜNDEM Psikolog Cansu Oğuzhan`tavsiyeler

Psikolog Cansu Oğuzhan`tavsiyeler

☘️Strese yol açan durumların yarattığı duygular ve psikolojik uyarılma son derece rahatsız edicidir ve bu rahatsızlık kişiyi bunu azaltmak için bir şeyler yapmaya güdüler .
▫️Başa çıkma terimi , bir kişinin stres yaratan durumlarla uğraşma sürecini anlatmak için kullanılır ve iki ana biçim alır
▫️Kişi , ortaya çıkan özgül sorun ya da durumda , onu değiştirecek ya da gelecekte ondan kaçınacak bir yol bulmaya çalışır . Buna problem odaklı başa çıkma denir .
▫️Kişi , stres yaratan bir durumla birleşen duyguları , bu durum değiştirilemeyecek nitelikte olsa bile , hafifletmek için de uğraşabilir . Bu ikinci sürece duygu odaklı başa çıkma denir .
▫️Çoğu insan stres yaratan bir durumla karşı karşıya geldiği zaman hem sorun odaklı hem de duygu odaklı başa çıkmayı kullanır .
☘️Başa çıkma stratejileri , problem odaklı başa çıkma ve duygu odaklı başa çıkma olmak üzere ikiye ayrılırlar.
▫️Problemleri çözmek için etkin adımlar atan kişilerin olumsuz hayat olaylarından sonra depresyona ve hastalıklara yakalanma olasılıkları daha azdır . Olumsuz duygularla başa çıkmak için uzun uzadıya düşünme ya da kaçınma stratejilerini kullanan kişiler sıkıntılarını, duygularıyla başa çıkmak için sosyal destek arama veya olayı baştan değerlendirme stratejilerini kullanan kişilerden daha uzun ve ağır bir şekilde yaşar.
☘️Stresinizin tedavisi, stres kaynağınıza ve yaşadığınız belirtilerin şiddetine bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Tedavi basit rahatlama seanslarından hastaneye yatarak tedaviye kadar uzanabilir. Bir doktor tarafından stres sebebinizin doğru bir tanımlaması yapıldıktan ve belirtilerinizin tıbbi nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra aşağıda önerilen yöntemlerden yararlanarak stres tedavisine başlayabilirsiniz:
▫️Dengeli ve sağlıklı beslenmek,
▫️Alkol ,kafein tüketimini azaltmak,
▫️Uyku düzeni oluşturmak,
▫️Nefes teknikleri uygulamak,
▫️Düzenli olarak spor veya kısa süreli egzersizler yapmak,
▫️Stresi oluşturan faktörleri tanımlamak,
▫️Stres kaynaklarını ortadan kaldırmak,uyum sağlamaya çalışmak,
▫️Güvenilir kişiler ile sorunları paylaşmak,
▫️Psikolojik destek almak,
▫️Sosyal aktivitelerde aktif olmak,
▫️Hobiler oluşturmak,bunlara zaman ayırmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments